İleri Standartlar

İğne Dedektörü ve Anti Manyetik Kürsör

Özelikle bebek ve çocuk giysilerinde dikiş esnasında iğnelerin kırılıp, giysi üzerinde kalması, iğnelerin deriye batması veya yutulması tehlikesine neden olmaktadır. Bunun engellenmesi için iğne dedektörü kullanılmaktadır.

Fermuar kürsörlerinin iğnelerinin, kanca veya klips ara parçalarının metal olması dedektörün doğru sinyal vermesini engellemektedir. İğne dedektöründen geçecek ürünlerde, mutlaka antimanyetik kürsör seçiminin yapılması gerekmektedir.

 

Anti Nikel (Free Nickel)

20 Temmuz 2000 tarihinden itibaren Avrupa Topluluğu ülkelerine nikel ihtiva eden ürünlerin ithalatı yasaklanmıştır. Ekim 2001 tarihinden itibaren de bazı ülkelerde hapis cezasına varabilecek cezai yaptırımlar söz konusu olmuştur. Anti nilkel imalatı özel teknoloji ile gerçekleştirildiğinden kullanıcılarımızın bazı hususlarda dikkat etmesi gerekmektedir. Nikel limiti OEKO-TEX standartlarına göre çocuk giysi ve aksesuarları için 1.00 ppm, diğer tekstiller için ise 4.00 ppm olarak belirlenmiştir.

 

Çocuk Kilidi

Çocuk ve bebek giysilerinde kullanılan fermuarlarda çocuk kilidi kullanılmaktadır.

 

Azo Boyarmaddeleri

Tekstil terbiye yönetmeliğine göre, tekstil terbiyesinde kullanılan bazı boyarmadde ve kimyasal maddelerin kullanımı yasaklanmıştır. Türkiye'de 1 Mart 1995 tarihinde yürürlüğe giren tekstil terbiye yönetmeliğine göre, asıl sebep, bu boyarmadde ve kimyasal maddelerin ekolojik dengeyi olumsuz etkilemesidir. Serbest ağır metal iyonlar içeren ve indirgeme reaksiyonu sonucu 23 adet kanserojen ve alerjik amin grubunu açığa çıkaran boyarmaddeler bu sınıfa girmektedir. Çevre temizliği ve insan sağlığına önem veren bir firma olarak Ece Fermuar, imalatlarında kullandığı tüm boya ve kimyevi maddeleri, sektöründe lider olan firmalardan satın almaktadır. Tüm tedarikçilerden, imalatlarında azo boyarmadde kullanmadıklarına dair taahhüt almakta ve bu ürünleri zaman zaman kontrol etmektedir.

 

Yanması Geciktirilmiş Fermuar

Aramid elyaf özellikli iplikten dokunan fermuarlarımız kullanılan ipliğin özelliği sayesinde mükemmel bir ısı dayanımına sahiptir. (Yaklaşık 600-800 °C) Isıya ve elektriğe karşı koruma gereken kullanımlarda oldukça etkilidir. İş güvenliği sağlayan kıyafetlerin, askeri kıyafetlerin ve bazı tıbbi giysilerin imalatında kullanılır.