GİZLİ FERMUAR

Gizli Fermuar

Ece Fermuar olarak talep edilen her renkte ve boyda gizli fermuar üretebilmekteyiz. Tüm gizli fermuarlar kullanım yerine ve amacına uygun belirli tekstil standartlarını karşılayabilecek niteliktedir. Gizli fermuarda diş şeridin altında kalır. Bu sayede dikilen kıyafette diş kısmı görünmez.

Ece Fermuar’da üretilen gizli fermuarlar, etek, gömlek, elbise, abiye vb. ürünlerde özellikle tercih edilmektedir. Gizli fermuarlar, Ece Fermuar’da dokuma ve tül şerit olmak üzere ikiye ayrılır. Dikilecek ürün detaylarına göre tercih edilmelidir. Ece Fermuar dikeceğiniz ürüne göre tercih etmeniz gereken gizli fermuar ve diğer fermuarlar konusunda yardımcı olmaktadır.    

 

Standart fermuar modelleri ile kıyaslandığında gizli fermuar modellerinde diş kısmı şeridin altında kalır. Plastik ya da polyester ham maddeden yapılan fermuar dişleri giyim sektöründe yaygın olarak kullanılır. Özellikle abiye, etek, ferace, elbise ve gömlekler en sık kullanıldığı yerlerdir. Giyim haricinde nevresim, yorgan, yastık gibi ev tekstili ürünlerinde de gizli fermuar tercih edilir. Daha estetik bir görünüm sunan bu fermuarlarda diş bileşenleri belli olmaz ve dikkat çekmez. Kullanılan ürüne göre seçilen fermuarlar farklı model ve türlerde üretilir. Üretimlerde kalite her zaman ön planda tutulur. Farklı renk ve boylarda tasarlanan fermuarlar amacına ve yerine göre seçilir.

Dikildiği kıyafette diş kısmı görülmeyen gizli fermuarlar ütüleme sırasında zarar görmeyi önler. Klasik fermuarlara göre dikimi biraz daha detaylı olan bu parçaların potlaşmayacak şekilde dikilmesi gerekir. Bu nedenle genellikle profesyonel olan kişiler tarafından kullanılır. Dikiş haznesinde gizli fermuar aparatı takıldığında daha iyi sonuçlar elde edilir. Aksi halde dikmek biraz daha zor olacaktır.

 

Kullanım Yerine Göre Gizli Fermuar Nasıl Seçilir?

Kullanım alanına uygun şekilde seçilen fermuar her zaman daha estetik görünecektir. Genelde fermuarın ilgili alana oturması için enden daraltma amacıyla kesilir. Ancak bu işlem çözgülerin bozulmasına ve fermuarın bozulmasına neden olacaktır. Fermuarın alt kısmında bulunan stop kesilmeden kullanılmalıdır, eğer kesilecekse dikildikten sonra kesilmelidir. Astar ya da kumalın fermuara sıkışmaması için fermuar ile kumaş arasında uygun mesafe olmalıdır.

Gizli fermuar çeşitleri dar giysiler için uygun değildir. Doğru seçim yapabilmek için fermuara ait ekoteks sertifikaları, kalite belgeleri ve performans testleri incelenebilir. Eğer çocuk ve bebek giysileri için fermuar seçilecekse yanması geciktirilmiş ve özel kilitli fermuarlar tercih edilebilir.

 

Gizli Fermuar Kullanımı

Kıyafetlere ya da diğer tekstil ürünlerine gizli fermuar dikerken alt kısmına fermuar ayağı yerleştirilir. Bu parça genellikle plastik olur ve fitil ile gizli fermuarların dikimi için kullanılır. Ev tipi dikiş makineleri için daha uygun olan bu parçalar kaliteli, uygun fiyatlı ve güvenilir adreslerden satın alınmalıdır. Kendi içerisinde tül şerit ve dokuma olarak ikiye ayrılan fermuarlar dikilecek olan ürüne göre seçilir. Belirli tekstil standartlarını karşılayabilecek düzeyde olan bu parçalarda farklı renk seçenekleri vardır. Özellikle siyah, lacivert, gri gibi koyu renkler çoğunlukla daha fazla tercih edilir. Kalitenin her zaman üst düzeyde olduğu fermuarlarda daima en uygun fiyat teklifleri yapılır, fiyatlandırmada satın alınan miktar etkilidir.